Dni Mostu priateľstva

Dni Mostu priateľstva v Patinciach zožali úspech

V dňoch 2. a 3. júla 2021 sa v Patinciach uskutočnilo podujatie Dni mostu priateľstva, realizované tentokrát prostredníctvom rovnomenného projektu (kód: SKHU/WETA/1901/4.1/238), realizovaného v rámci Fondu malých projektov Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko, so spolufinancovaním z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Korene už tradičného podujatia siahajú do roku 1995, kedy sa zrodilo Združenie Mostu priateľstva zahŕňajúce v súčasnosti 12 slovenských a 5 maďarských obcí – nadväzujúc na odhodlanie starostov vybudovať prostredníctvom združenia pomyselný most medzi opačnými brehmi Dunaja. Od tej doby vyvíjajú rozmanité, pravidelné spoločné aktivity, k čomu patrí aj pravidelná organizácia Dní mostu priateľstva každé leto, pričom na slovenskej strane táto povinnosť spadá striedavo stále inej obci. Podujatie je zamerané na prezentáciu kultúry pohraničnej oblasti a maďarskej národnostnej menšiny, ako aj na budovanie pozitívnych cezhraničných slovensko-maďarských vzťahov.

Tento rok na slovenskej strane zabezpečovala organizáciu podujatia obec Patince. Návštevníkov organizátori očakávali s remeselnými trhmi a s pestrou programovou ponukou. Vystúpila miestna mládežnícka skupina Patina, spevácky zbor Piros tulipán, Fanny Daňo, hudobná skupina A két zsivány či zumba tanečníci z maďarskej partnerskej obce Neszmély. Simona Lelkes Ambrus si pre účastníkov pripravila detský a operetný program, skupina Belevalók muzikálové hity, skupina Colorband zasa pouličný ples.

Vytvorené: 14. 9. 2021
Posledná aktualizácia: 14. 9. 2021 14:37